05 Aralık 2019 Perşembe
Huawei EMUI 10 resmen tanıtıldı!

Huawei EMUI 10 resmen tanıtıldı!

Merakla beklediğimiz Huawei EMUI 10 resmen tanıtıldı. Yeni EMUI arayüzü neler sunuyor? Hangi gelişmeleri içeriyor?

Huawei EMUI 10 sürümü, şirketin donanım ve yazılım çözümleri konusunda son gelişmeleri paylaştığı  yıllık Huawei Geliştiriciler Konferansı’nda resmen tanıtıldı.

Huawei yeni EMUI sürümünü duyurmadan önce bazı rakamlar açıkladı. Buna göre EMUI 8 piyasaya sunulduğunda bu arayüze sahip kullanıcı sayısı 80 milyonu aşmış durumdaydı. EMUI 9’da bu sayı 120 milyona ulaştı. EMUI 10’un ise 150 milyon mobil cihaza ulaşacağı tahmin ediliyor.

Huawei EMUI 10 özellikleri

Aşağıdaki slayt, EMUI 9.1’in piyasaya sürülmesiyle eklenen EROFS dosya sistemi ve Ark derleyicisi de dahil olmak üzere EMUI’nin çeşitli sürümlerinin getirdiği yenilikleri göstermektedir. Yeni EROFS dosya sistemi, rastgele okuma hızını EXT4 sistemine kıyasla% 20 arttırdığını hatırlatalım.

EMUI 10, kullanıcı deneyimini daha da geliştirmek için, yapay zeka teknolojisini aktif olarak kullanan tamamen yeni bir kullanıcı arayüzü sunuyor. Huawei, EMUI 9 sürümünde yapay zeka gelişmelerine epey vurgu yaparken, EMUI 10 ile tamamının daha hızlı ve daha düzgün çalışacağını vaat ediyor.

EMUI 10, aşağıdaki fotoğrafta gösterildiği gibi, herhangi bir menü öğesinde daha fazla kontrast ve okunabilirlik sağlamak için herhangi bir rengi seçmenize olanak sağlar.

EMUI 10 ile birlikte akıllı telefonlar, akıllı saatler ve akıllı televizyonlar arasında içerik ve çağrıların ortak yönetimi sağlanabilecek. Örneğin, aramlar TV’den telefona ya da telefondan TV’ye aktarılabilecek.

Aynı zamanda, gelen aramaları yakındaki daha uygun bir akıllı cihazda sesli komut aracılığıyla yanıtlayabileceksiniz. Bunun yanında aramada gerçekleştirilebilecek.

EMUI 10 ile birlikte yeni bir karanlık mod sisteme entegre edilecek. Yeni karanlık mod daha sonra indirilen üçüncü parti uygulamaları bile destekleyecek. Bunun yanında ekran sürekli açık özelliğini EMUI 10 sürümünde daha etkin görüyoruz. Yeni özelleştirmelerle birlikte ekran sürekli açık işlevi daha dikkat çekici görünecek.

Önümüzdeki kısa süre içerisinde daha da detaylandırılacak EMUI 10 sürümü ilk olarak Huawei P30 modelleri için kullanıma sunulacak. Telefonlar için beta süreci 8 Eylül’de başlayacak.