05 Aralık 2019 Perşembe
Huawei Harmony OS resmen tanıtıldı

Huawei Harmony OS resmen tanıtıldı

Aylardır sızıntılara konu olan Huawei Harmony OS sonunda tanıtıldı. Yeni işletim sisteminin detaylarına göz atıyoruz.

Huawei Harmony OS işletim sistemi, şirket tarafından gerçekleştirilen geliştiriciler etkinliğinde resmen tanıtıldı. Aylardır HongMeng olacağı iddia edilen işletim sistemin isim tarafında son anda bir değişiklik geçirdiğini düşünüyoruz.

Huawei tarafından geliştirilen işletim sistemi aylardır gündemden düşmüyordu. Huawei Geliştiriciler 2019 etkinliği birlikte Harmony OS’un perdesi aralandı. Huawei’den yapılan açıklamaya göre işletim sistemi akıllı telefonlarda kullanıma hazır, şirket bunun Android’in yerini almak istemediğini bir kez daha yeniledi.

Huawei Harmony OS  resmen açıkladı

Huawei Geliştirici Konferansı’nda konuşan Huawei’in Tüketici İş Grubu CEO’su Yu Chengdong, Harmony OS’un şu an dağıtıma hazır olduğunu, ancak Huawei’in ortaklığı ve geniş ekosistemi nedeniyle Google’ın Android işletim sistemini kullanmak istediklerini ifade etti. CEO ayrıca Harmony OS’un Android’den daha hızlı olduğunu da ifade etti.

Yeni işletim sistemi açık bir lisans altında herkese ücretsiz dağıtılacak. Harmony OS, Linux, Unix ve Android ile de uyumludur; bu nedenle, bu sistemler için yazılım geliştirelerin, Huawei OS için yazılım yazarken çok fazla sorun yaşamayacağı ifade ediliyor.

Harmony OS’un akıllı telefonlara ek olarak, yeni TV, Tabletler, Giyilebilir cihazlar, IoT cihazları, PC ve daha pek çok platformu da destekliyor.

Harmony OS bu yıl yalnızca Huawei ve Honor akıllı TV’lerde kullanılacak. 2020’de Harmony OS’yi destekleyen donanım çözümleri ekosistemi dizüstü bilgisayarlar, akıllı saatler ve bilezikler içerecek şekilde genişleyecek. Hongmeng OS 3.0, 2021’de piyasaya sürülecek ve akıllı hoparlör ve araç medya sistemlerini destekleyecek. Akıllı telefonlarda kullanıma ilişkin ise herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Görünüşe bakılırsa bu durumu Huawei ve Amerika arasındaki süreç belirleyecek.

Şimdiye kadar bunlar Harmony OS ile ilgili ilk gelen bilgiler bunlarla sınırlı. Basın toplantısı sonrası işletim sistemi hakkında daha fazla bilgilendirme yapılacaktır.