15 Temmuz 2020 Çarsamba
Harmony OS Huawei akıllı telefonlar için hazır!

Harmony OS Huawei akıllı telefonlar için hazır!

Huawei ne kadar yoluna Android işletim sistemi ile devam edeceğini ifade etse de, Harmony OS Huawei telefonlar için hazır bekletiliyor.

Harmony OS Huawei akıllı telefonlarda test edilmeye başlandı ve Android işletim sistemi kullanımı yasaklanırsa geçiş kolay olacak. Harmony OS ve Android cephesinden yaşanan son gelişmelere göz atıyoruz. 

Huawei, yeni duyurduğu Hongmeng / HarmonyOS’un akıllı telefonlara dağıtılmaya hazır olduğunu ancak şirket, Google ve işletim sistemi ekosistemiyle işbirliğini sürdürmek istediğini bir kez daha dile getirdi.

Harmony OS Huawei için şu an öncelik değil

2019’daki Huawei Geliştirici Konferansı’ndaki açılış konuşmasında, Huawei CEO’su Yu Chengdong, Harmony OS’un çeşitli cihaz platformlarında çalışmak üzere tasarlandığını ve ABD’nin Huawei’nin Android kullanmasına izin vermemesi durumunda, şirketin Android’den Hongmeng OS’ye (Çin’ce ismi) kolayca geçiş yapabileceğini açıkladı.

Yu daha sonra, Hongmeng OS’nin Araştırma ve Geliştirme (Ar-Ge) ekibinde 4000-5000 kişiye yatırım yaptığını açıkladı. Yetkili, Huawei’nin 2020’de Hongmeng’i serbest bırakmayı planladığını ancak ABD ile devam eden sorunlar nedeniyle şirketin serbest bırakılmasını hızlandırdığını söyledi.

Huawei ayrıca Hongmeng işletim sisteminin açık kaynaklı bir yazılım olduğunu ve ilk versiyonunun 10 Ağustos’ta Honor Smart Screen ile piyasaya sürüleceğini ve şirketin geliştiricileri için daha fazla bilgi sağlayacağını açıkladı.

Son olarak, yakın zamanda güvenilir bir kaynak Harmony işletim sistemine sahip ilk telefonun Huawei Mate 30 Lite olacağını bildirdi. Ancak Huawei, telefonun sadece Çin versiyonunda bu sürümü kullanacak. Küresel çapta satışa sunulacak Mate 30 Lite modellerinde Android Q tabanlı EMUI 10 yazılım birimi yer alacak.