05 Aralık 2019 Perşembe
Huawei Mate 30 Pro duyuru tarihi belli oldu

Huawei Mate 30 Pro duyuru tarihi belli oldu

Huawei Mate 30 Pro için artık takvimlerinizi işaretleyebilirsiniz. Merakla beklenen telefon eylül ayı içerisinde tanıtılacak.

Huawei Mate 30 Pro tanıtım tarihi belli oldu. Önden gelen bir teknoloji sitesinin aktardıklarına göre Mate 30 serisi eylül ayı içerisinde resmiyet kazanacak.

Üreticiler, yılın ikinci yarısında görücüye çıkaracakları amiral gemi telefonları bir bir duyurmaya başladı. ilk olarak Galaxy Note 10 ve Note 10 Plus’ın tanıtımına şahit olduk. Gözler şimdi eylül başında IFA’da, kısa bir süre sonra iPhone etkinliğinde ve hemen sonrası Mate 30 serisinde olacak. Yeni bir bilgiye göre Huawei Mate 30 Pro duyuru tarihi belli olmuş durumda.

Huawei Mate 30 Pro tanıtım tarihi belli oldu

Huawei cephesinden henüz konuya hakkında resmi bir açıklama yapılmadı, ancak bu durumun çok da uzun süreceğini düşünmüyoruz. Önde gelen teknoloji sitesi Mail.ru’ya göre Huawei Mate 30 serisi telefonlar 19 Eylül tarihinde Avrupa’da gerçekleşecek bir etkinlik kapsamında tanıtılacak. Aynı etkinlikte Mate 30 Lite, Mate 30 ve 5G destekli bir Mate 30 telefonun tanıtılması bekleniyor. Mate 20 serisinin geçen yıl ekim ayında tanıtıldığını hatırlatalım.

Sitenin aktardığına göre tanıtım tarihi hakkındaki bu bilgi doğrudan Huawei Tüketici İş Yazılımları Başkanı Dr. Wang Chenglu’dan geliyor. Kıdemli yöneticiye göre Mate 30 serisi telefonlara Kirin 990 işlemcisi güç verecek. TSMC’nin 7nm EUV üretim sürecine sahip olan işlemci muhtemelen 7nm + şeklinde pazarlanacak. Yeni üretim mimarisi sayesinde işlemci üzerine daha fazla transistör  yoğunluğu sağlanacak bu defa işlemcinin daha verimli olacağı anlamına geliyor.

Huawei Mate 30 Pro başlıca özellikleri

Yazılım biriminde Android 10 tabanlı EMUI 10 yazacak olan telefona sekiz çekirdekli Kirin 990 işlemcisi güç verecek. Yeni nesil işlemci, Kirin 980’den farklı olarak 7nm EUV (aşırı ultraviyole litografi) üretim sürecine sahip olacak.

Telefonun arkasında dört kamera olacak ve bunlardan ikisi 40 megapiksel çözünürlüklü görünüyor. Diğer iki kameranın geniş açılı ve 3D ToF sensör olması bekleniyor.

Biri arkada diğeri altta olmak üzere çift hoparlörün eşlik edeceği Mate 30 Pro’da 6.71 inç büyüklüğünde bir ekran göreceğiz. Söz konusu ekrandaki kavis daha önce görmediğimiz bir eğrilik seviyesine sahip olacak.

Telefonda ayrıca 55w hızlı şarj desteğine sahip 4.200 mAh büyüklüğünde pil, IP68 sertifikası, 3D yüz tanıma ve ekrana gömülü parmak izi tarayıcısı özelliklerini göreceğiz.