26 Şubat 2020 Çarsamba
Huawei Mate 30 serisi ve Mate X’te Google uygulamaları olmayacak

Huawei Mate 30 serisi ve Mate X’te Google uygulamaları olmayacak

Huawei Mate 30 serisinde Google uygulamalarının kullanılmayacak olmasının şokunu atlamadan benzer bir gelişme bu defa katlanabilir telefon Mate X için de yaşandı.

Geride bıraktığımız günlerde Huawei Mate 30 serisi telefonların Çin dışında Google uygulamaları ve servisleri olmadan çıkış yapacağı belirtildi. Bizzat Google yetkililerinden gelen bu açıklama özellikle Mate 30 Pro’yu bekleyenleri bir hayli üzdü.

Huawei Mate 30 serisi ve Mate X’te Google uygulamaları olmayacak

Bakıldığında yıllardır kullanmaya alıştığımız ve pek çoğunun doğru düzgün bir alternatifi olmayan bu uygulama ve servislerin Mate 30 serisi telefonlar olmaması haliyle kullanıcıları tedirgin edecek. Üstelik sadece bunlarla da kalmayacak. Mate 30 serisi her ne kadar Android işletim sisteminin açık kaynaklı sürümüyle gelse de, devam eden süreçlerde telefonlar için aylık ve büyük Android güncellemeleri tam bir karmaşa. Kendi servis ve uygulamalarını kara listeye alındığı için kullandırmayan Google’ın, Mate 30 serisine güncelleme desteği sunması pek mümkün görünmüyor.

Huawei’in katlanabilen akıllı telefonu Mate X’te üretim bandında yaşanan sıkıntılardan dolayı bir türlü çıkış yapmadı. Galaxy Fold sonrası bu telefonun da gelecek ay çıkış yapması bekleniyor. Kirin 990 işlemcisiyle güçlendirilecek Mate X de Nikkei Asian Review sitesinde yayınlanan yeni bir rapora göre Google uygulamaları ve servislerinden yoksun olacak.

Mate 30 serisi ve Mate X’te Google uygulamalarının olmayacak olması Çin’deki kullanıcıları etkilemeyecek, hatta haksız olduğu düşünülen yaptırımlar nedeniyle buradaki satışları daha da artıracaktır. Analistler dünyanın geri kalanı içinse satışların en az % 30 seviyesinde gerileyeceğini düşünüyor.

Aralık ayında ikinci üç aylık lisans uzatma süresi dolacak Huawei’in eski telefonlara dahi güncelleme sunabilmesi bugün tehlike altında. Dileriz taraflar bir an önce anlaşır ve kullanıcı lehine olan bu rekabet sürer gider.