26 Şubat 2020 Çarsamba
Huawei Mate 30 5G ilk kez ortaya çıktı

Huawei Mate 30 5G ilk kez ortaya çıktı

Huawei Mate 30 serisinde yer alacak telefonlar şekilleniyor. Son gelişmeler Huawei Mate 30 5G modelini ortaya çıkardı.

Huawei Mate 30 serisi için artık son düzlükteyiz. Merakla beklediğimiz telefonlar 19 Eylül tarihinde Almanya’da düzenlenecek bir etkinlikte görücüye çıkacak. Serisi içerisinde en az bir 5G destekli telefon olacağını biliyoruz ve bu telefonun Huawei Mate 30 5G olarak isimlendirileceği iddia ediliyor.

Huawei Mate 30 5G hakkında ilk bilgiler

Tanıtıma birkaç gün kalmışken Mate 30 5G’nin işlemci birimi, Android sürümü ve RAM miktarı belli oldu. Ortaya henüz çıkan AI-Benchmark detaylarına göz attığımızda telefonun beklendiği gibi Kirin 990’nun 5G versiyonundan güç aldığını görüyoruz. 75206 AI puanı ile diğer telefonları neredeyse ikiye katlayan telefon, yapay zeka gelişmeleriyle rakipsiz olacağını gösterdi.

Kirin 990 (5G), Huawei tarafından geliştirilen ve 2 Ascend Lite + 1 Ascend Tiny çekirdeğe sahip DaVinci mimarisi Sinir İşleme Ünitesini (NPU) kullanıyor.

AI-Benchmark’ta yer alan bilgilere göre telefonda 8GB RAM yer alacak. Ancak Huawei’in bu modelde 12GB RAM seviyesini de tercih edeceğini düşünüyoruz.

Geldik telefonun yazılım birimine. Mate 30 5G, Android 10 tabanlı EMUI 10 sürümüyle çıkış yapacak. Ancak bu Android sürümünün Google servisleri ve uygulamalarından yoksun olacağını belirtelim. Tabii bu yönde farklı bir açıklama gelmediği müddetçe.

Huawei Mate 30 serisinde Google hizmetlerinin olmaması Çin’deki kullanıcılar için bir şey anlam ifade etmiyor, zira ülkede tüm Google hizmetleri zaten yasaklı. Ancak bu durum dünyanın geri kalanı için büyük sorun teşkil ediyor. Huawei’in burada nasıl bir strateji izleyeceğini bizler de merakla bekliyoruz.