04 Ağustos 2020 Salı
Huawei P40 ve P40 Pro Harmony OS ile gelecek

Huawei P40 ve P40 Pro Harmony OS ile gelecek

Huawei CEO’sundan sürpriz bir açıklama geldi. CEO, Google uygulamalarını kullanmamızın önündeki engel sürerse P40 serisi Harmony OS ile gelecek dedi.

Huawei Mate 30 serisi için sayılı günler kaldı ve telefonların küresel çapta Google uygulama ve servislerini kullanamayacağı resmen doğrulandı. Orta yol bulunmazsa Mate 30 serisinin Çin dışında satışa sunulması ertelenebilir, ya da Huawei’in bu noktada yeni bir çözüm üretmesi gerekecek. Huawei P40 ve P40 Pro modellerine gelindiğinde ise Huawei açısından yeni bir dönem başlayabilir. Nasıl mı? Harmony OS ile.

Huawei P40 ve P40 Pro Harmony OS işletim sistemini kullanabilir

Huawei, IFA 2019’da Mate 30 serisine güç verecek Kirin 990 ve Kirin 990 5G işlemcilerini tanıttı. Etkinliğin soru-cevap kısmında konuşan Huawei CEO’su Richard Yu, Google’ın mobil servislerini kullanmalarına izin vermemesi durumunda Harmony OS’u önümüzdeki yılın başlarından itibaren akıllı telefonlarda kullanmaya başlayacaklarını belirtti.

Huawei HarmonyOS

Yu,“Huawei’in Google’la iyi bir ortaklığı ve işbirliği var. ABD hükümeti, bizi gelecekteki akıllı telefonlarda Google Mobil Hizmetlerini kullanmamızı yasaklayan Varlık Listesinde tutmaya devam ediyor ve değişmezse kendi işletim sistemimizle geleceğiz.” şeklinde bir açıklamada bulundu. CEO ayrıca Harmony OS’un akıllı telefonlarda kullanıma hazır olduğunu sözlerine ekledi.

CEO tüm bu açıklamalara rağmen birinci önceliklerinin Android işletim sistemi olduğunu altını çizerek ifade ediyor.  Richard Yu ek olarak Harmony OS’u kullanan ilk akıllı telefonların Mart 2020’de tanıtılması planlanan  Huawei P40 serisi olacağını söyledi.

Harmony OS işletim sisteminin önümüzdeki birkaç ay içerisinde ne derece kullanıma hazır olacağı, market zenginliği ve tüm bunların yanında Facebook, WhatsApp, Instagram, Twitter ve diğer Amerikan şirketlerine ait uygulamaları kullanım kullanamayacağı hala soru işareti.