04 Ağustos 2020 Salı
IFA2019 en iyi telefonu hangisi? Neler tanıtıldı

IFA2019 en iyi telefonu hangisi? Neler tanıtıldı

IFA2019 etkinliği bitti ve ardında da birçok modeli bıraktı. Peki bu etkinlik kapsamında hangi telefonlar tanıtıldı? Gelin yakından bakalım…

IFA2019 iyisiyle kötüsüyle bitti ve ardında da birçok telefon modelini bıraktı. Peki bu etkinlik kapsamında hangi modeller tanıtıldı? Şampiyon kim?

IFA2019 etkinliği geçtiğimiz hafta itibariyle bitti ve gözler Apple iPhone 11 lansmanına çevrildi. Apple bize ne sunacak? Yeni nesil iPhone 11 (iPhone XI)) ailesi nasıl olacak? Sorularını geçtiğimiz gün yaptığımız detaylı bir haber ile sizlerle paylaştık. Yarın da lansmandan hemen sonra yeni nesil iPhone ailesini sizlere tanıtacağız. IFA bu yıl heyecanlı geçti dersek yanlış bir ifadede bulunuruz; zira Çinli üreticiler bu etkinliğe hiç ama hiç rağbet göstermedi. Her zaman olduğu gibi Sony yeni bir model tanıttı ama o da bizleri ne kadar tatmin etti? Bu da ayrı bir soru işareti. Peki etkinlikte hangi modeller tanıtıldı?

LG G8X ThinQ

6,4 inç, 2340x1080p Full HD+ OLED ekrana sahip telefon Snapdragon 855 yonga setinden güç alıyor. Arkada 12 megapiksel ve 13 megapiksel geniş açı kamera sensörlerine sahip ve önde de 32 megapiksel kamera sensörü bulunuyor. 4.000 mAh pil gücünün eşlik ettiği telefon gördüğünüz üzere yeni hiçbir şey sunmuyor.

Samsung Galaxy A90 5G

Samsung’un orta segment mi yoksa amiral gemisi mi anlamadığımız telefonun isminden de anlaşılacağı üzere en önemli 5G desteğinin olması. Bu da Samsung’un üçüncü 5G destekli  telefon oluyor. Samsung Galaxy A90 5G, 6,7 inç, 2400x1080p Full HD+ çözünürlük sunuyor ve Infinty-U ekran ile geliyor. Doğal olarak telefona Snapdragon 855 yonga seti telefona eşlik ediyor. Zira Samsung halen 5G destekli çipsetini satışa sunabilmiş değil. Arkada 48 megapiksel, 8 megapiksel (geniş açı) ve 5 megapiksel bokeh kamerası yer alırken önde de 32 megapiksel kamera sensörü kullanılıyor. 4500 mAh pil gücü telefona eşlik ediyor.

Sony Xperia 5

Sony mobil pazardan çıktı çıkıyor denirken Japon üretici IFA kapsamında yeni bir telefon ortaya koydu. Sony, halen 12 megapiksel kamerayı telefonlarında kullanırken önde de 8 megapiksel kamera kullanıyor. Bu strateji ilginç ama daha da ilginç olan 21:9 ekran formatı. Hiçbir yayın ve programın doğru düzgün destek vermediği bu formata devam etmek hangi Japon’un aklıdır bunu anlamak mümkün değil. Snapdragon 855 yonga seti, 128GB Hafıza ve 6B RAM gücü bulunan telefonda arkada 3 farklı işe yarayan 12 megapiksel kamera bulunuyor. Önde de dediğimi gibi 8 megapiksel bir kamera var. 6,1 inç boyutunda 2520x1080p Full HD+ çözünürlükte OLED Ekrana sahip telefonda Sony yine tuhaf bir pil gücü 3140 mAh pil ile karşımıza çıkıyor.

Asus ROG Phone 2

Aslına bakarsanız Asus bildiğiniz üzere bu telefonu daha önce Çin pazarında tanıttı ve satışa da sundu. Satış rekorları kıran Asus ROG Phone 2 Snapdragon 855+ yong aseti güncellemesi ve 12GB RAM gücü ile oyunculara en iyisini sunmak üzere geliyor. Bununla birlikte ekranın 120Hz tarama hızına ulaşması ise en önemli donanımlarından birisi haline geliyor. 6000 mAh pil gücü ile bizce IFA etkinliğinin şampiyonu Asus ROG Phone 2 oluyor. Asus Global ve Asus Türkiye bu beceriksizlik ile bu telefonu ülkemiz pazarına getirebilir mi derseniz? Bu soruyu da es geçelim. 6,59 inç 2340x1080p Full HD+ çözünürlük sunan AMOLED ekran en iyiyi isteyen oyuncular için yapıldı.

Motorola One Zoom

Motorola’dan herkes katlanabilir ekranlı Moto RAZR beklerken Motorola bu etkinlikte sadece 3x zom yapabilen ve sırf bu yüzden de adına Zoom ibaresi konan Motorola One Zoom modelini tanıttı. Orta segment bir telefon olan bu model Snapdragon 675 yonga setini kullanıyor. Arkada 48 megapiksel, 16 megapiksel geniş açı, 8 megapiksel 3x zoom yapabilen telefoto ve 5 megapiksel derinlik sensörü kamera ile gelen telefonun önünde ise 25 megapiksel kamera sensörü bulunuyor. 6,39 inç Full HD+ AMOLED ekran ve 128GB Hafıza 4GB RAM gücüne sahip Motorola One Zoom 4000 mAh pil gücüne sahip ve ülkemize de gelmeyecek bir model.

Nokia 7.2

Nokia HMD Global tarafından satın alındıktan sonra büyük bir değişim ve gelişim ortaya koydu ama bu ivme son zamanda ciddi anlamda düştü. Zira Nokia yapması gerekenleri ve sektörü anlamaktan vazgeçti. IFA etkinliği sırasında damla çentikli Nokia 7.2 görücüye çıktı. Yonga seti (Snapdragon 660) ile ciddi anlamda eleştirdiğimiz 64GB/4GB ve 128GB/6GB hafıza RAM seçenekleri var. Arkada 48 megapiksel, 8 megapiksel (geniş açı), 5 megapiksel bokeh efekti kullanılan telefonda önde de 20 megapiksel selfie kamerası bulunuyor. 6,3 inç Full HD+ IPS LCD ekran ile gelen telefonun hala arkasında parmak izi okuma sensörü olması ise az önce dediğimiz “sektörü anlamaktan vazgeçti” söylemine de yakışıyor.

IFA2019 üreticiler için bizce pek iyi geçmedi. Dişe dokunur ve ilgimizi çeken tek model Asus ROG Phone 2 oldu. Peki sizce IFA’nın şampiyonu kim? Hemen aşağıdaki kısımda yorumlarınızı bizlerle paylaşın lütfen…