29 Şubat 2020 Cumartesi
Honor V30 cephesinden ilk bilgiler geldi

Honor V30 cephesinden ilk bilgiler geldi

Geekbench testinde karşımıza çıkan yeni bir telefonun Honor V30 olduğu iddia edildi. Amiral gemi telefonun başlıca özelliklerine göz atıyoruz.

Huawei, IFA 2019’da yeni nesil işlemcisi olan Kirin 990 yonga setini duyurdu. İlk olarak Mate 30 serisinde görücüye çıkacak işlemci gelen yılın ilk çeyreğinde tanıtılacak P40 modellerde de yer alacak. Tabii gelecek yıla kadar bazı Honor modellerde de Kirin 990 işlemcisini  göreceğiz. Bu telefonlardan biri olacak olan Honor V30 Geekbench kriter testinde karşımıza çıktı.

Honor V30 Android 10 ile geliyor

Honor’un amiral gemi telefonunda beklendiği gibi 7nm üretim sürecine sahip sekiz çekirdekli Kirin 990 yer alacak. Huawei NLE-AL00 model numarasını taşıyan telefonda 8GB RAM yer alırken, yazılım bölümünde Android 10 yazıyor.

Huawei Mate 30 serisinde Google uygulamaları ve servisleri yer almayacak. Honor 20 Pro’nun bile Google sertifikası alırken zorluklar yaşadığı göz önüne alındığında V30’u da benzer kaderin beklediğini söyleyebiliriz.

Honor, V serisi telefonları sadece Çin’e özgü geliştiriyor. Dolayısıyla telefonun Google uygulamalarından yoksun olması bir sorun teşkil etmeyecek. Ancak söz konusu bu telefonun küresel versiyonu Honor 30 olduğunda ise şirketin Google uygulamalarını yüklemesi için bir çözüm üretmesi gerekecek. Hatta bu çözüm daha sonraki tüm Huawei ve Honor telefonlarda uygulamaya konulacak. Zira şu sıralar Mate 30 serisi gündemde olsa da, tüm Huawei / Honor telefonlar, tabletler ve akıllı saatlerde Google servis ve uygulamaları olmayacak.

Son olarak; HonorV30’da nasıl bir dizayn ve kamera yapısının yer alacağı merak konusu. Telefonda en az dört arka kameranın kullanılacağını tahmin ediyoruz.