26 Şubat 2020 Çarsamba
Huawei Mate 30 Google yüklemesi iptal mi edildi?

Huawei Mate 30 Google yüklemesi iptal mi edildi?

Google uygulamaları ön yüklü bir şekilde gelmese de Huawei Mate 30 Google uygulamalarına bir şekilde erişebiliyordu ama bugün gelen bilgiler pekte iyi değil. Bu işin sonu nereye gidiyor?

Bir süre önce Huawei Mate 30 Google uygulamalarını yükleyebilyor ve kullanıyorduk ama bugün gelen haberler hiç de iyi değil. Artık Google uygulamalarını…

Huawei ve Amerika arasında yaşananlar sonrasında tanıtılan ilk telefon Huawei Mate 30 serisi oldu. Bu telefonda da ilk defa Google uygulamaları ön yüklü olarak gelmiyordu. Lansman sırasında şunu merak etmiştik. Acaba Huawei Mate 30 Google uygulamalarını çalıştırabilecek miydi? Bu sorunun cevabını lansman sırasında ve lansman sonrasında öğrenemedik ama lansman sonrasında telefona Google uygulamalarının yüklenebildiğini gördük ve sizlerle de bu videoyu paylaştık.

Bu işlemi yapmak için LZ Play isimli bir uygulama kullanılıyordu ve Google uygulamaları bir şekilde telefona yüklenebiliyordu ama bu uygulama bugün itibariyle kaldırıldı. Sitesinin bile silindiğini gördük. Bunu kim yaptı? Uygulama neden kaldırıldı? Bu sorulara cevap vermek güç ama Huawei Mate 30 serisi telefonlara artık bu yolla uygulama yüklemek pekte mümkün görünmüyor.

Huawei Mate 30 Pro Google

Huawei Mate 30 Pro Google

Bununla birlikte ayrıca bir durum daha ortaya çıktı. Gelen raporlarda Huawei Mate 30‘un artık Google SafetyNet güvenlik testinden geçmediği bildiriliyor. Peki bu Google SafetyNet ne işe yarıyor? Bu bir kriter ve uygulamaların telefonlara yüklenebilmesi için Google tarafından bir kriter olarak belirtiliyor.

Yani son dönemde her şeye rağmen Mate 30 ve Mate 30 Pro almayı düşünüyorsanız; ki biz düşünüyorduk bu haberden sonra kafamızda bir soru işareti oluşmadı da değil. Bakalım konu  hakkında Huawei bir açıklama yapacak mı?

Bu arada Google uygulamalarını farklı yollardan yüklemek hala mümkün sadece sizi uğraştırmayan ve oldukça iyi bir şekilde bunu halleden LZ Play uygulamasını kullanmak yasaklanmış ya da durdurulmuş bunun da bilgisini ekstradan verelim ki kimsenin aklında bir soru işareti kalmasın…