02 Aralık 2021 Perşembe
Huawei araba yapacak mı?

Huawei araba yapacak mı?

Bir süredir gündemde olan Huawei Car projesi ile ilgili bugün şirketin en tepesinden bir açıklama yapıldı.

HarmonyOS gibi bir anda karşımıza çıkan Huawei Car projesi gerçek olacak mı? En tepedeki isim açıkladı. Huawei araba yapacak mı?

Çinli üretici Huawei son dönemde oldukça tuhaf bir süreç yaşıyor. Amerika’nın yasaklama kararı sonrasında telefonlarına Google uygulaması ekleyemeyen Huawei için geçtiğimiz yıl oldukça ilginç bir iddia ortaya atılmıştı. Huawei Car projesi adındaki proje ile Huawei araba üretimi yapacaktı ve bunun için dünyanın en büyük üreticileri ile çalışılacaktı. Yeni aracın tam elektrikli bir araç olacağı ve Tesla‘ya rakip olacağı da belirtilmişti ama ortaya çıkan yeni bilgilere göre böyle bir proje şimdilik rafa kaldırılmış görünüyor.

Huawei Başkan Yardımcısı Xu Zhijun (Xu Zhijun) bugün yaptığı açıklamada şunları söyledi

Bir süredir bu konuda sorular alıyorum ve bu sorulara cevap olması açısından son bir açıklama yapıyorum. Huawei olarak böyle bir projeye başlamadık ve önümüzdeki dönemde de başlamayı düşünmüyoruz. Biz araba üreticileri ile araçları akıllandırma üzerine çalışıyoruz ve bu konuda da oldukça önemli inovasyonlara imza atmaya hazırlanıyoruz. Şimdilik böyle bir çalışmamız yok. Arabalar her yıl daha da akıllanacak ve otonom sürücülüğü geliştirmeye devam edeceğiz.

Tesla Roadster

Uzun lafın kısası şu; Apple Car projesine rakip olacak bir proje geliştiren Huawei‘nin bugün Apple Car projesinin askıya alınması sonrasında bu projeden vazgeçtiğini görüyoruz. Huawei bir araba yapar mı?

Neden olmasın?