04 Ağustos 2020 Salı
Huawei İngiltere pazarında yasaklanacak mı?

Huawei İngiltere pazarında yasaklanacak mı?

Bir süredir devam eden yasaklama ve yasaklatma çabalarına GSM Operatörleri “YETER” diyor. Daha iyi bir teknoloji varken sırf biri istiyor diye bunu kullanmamanın anlamı ne? İşte Huawei İngiltere arasındaki son yaşananlar.

Bugün Huawei İngiltere arasındaki ilişkinin nasıl devam edeceği ile ilgili oldukça önemli bir mektup ortaya çıktı. Peki neler olacak?

Amerika ve Huawei arasında yaşananlar pişmiş tavuğun başına gelmemiştir. Bugün Huawei CFO’su ve Huawei kurucusu ve CEO’su Ren Zhengfei‘nin kızı Meng Wanzhou halen Amerika‘da ev hapsinde ama neden ev hapsinde bilen de yok. Amerika‘nın anlayamadığımız bir sebepten Huawei‘ye uyguladığı ambargonun farklı ülkelerde uygulanıp uygulanmayacağı halen belirsizliğini korurken Huawei İngiltere arasında oldukça önemli bir gelişme oldu.

Bildiğiniz üzere Huawei ile Almanya arasında bir belirsizlik söz konusu. Almanya‘da bu hafta içinde Hükumet bu konuda görüşmeler yapacak ve Huawei ile yola devam edilip edilemeyeceğine karar verecek. Bununla birlikte İngiltere‘nin en büyük GSM Operatörleri British Telecom (BT) ve Vodafone, İngiltere Başbakanı’na Huawei’nin İngiltere‘de 5G ağlarının yapımına izin verilmesini öneren bir mektup hazırladı. Mektup bu hafta içinde İngiltere Başbakanı’na ulaştırılacak.

Bu oldukça önemli bir durum zira geçtiğimiz günlerde bazı üst düzey ABD‘li yetkililer İngiliz bakanlaraHuawei teknolojisini 5G ağlarında kullanmanın istihbarat paylaşımını tehlikeye atacağını” söyledi. Söyledi ama neden tehlikeye atacağını söylemedi. MI5 şefi Andrew Parker ise “Huawei’yi kullanmanın ABD ile istihbarat paylaşımı ilişkisini değiştireceğini düşünmek için bir neden yok” dedi.

Biz yayın olarak şu noktadayız; Hükumetlerin bildikleri bir bilgi sızdırması, bilgi hırsızlığı vs varsa bunu açıkça söylemeliler -ki herkes bunu bilsin. Hayır, böyle bir şey yoksa; milyar dolarlık şirketlerin gelecekleri ve çalışanların ekmek paraları ile oynamasınlar…