04 Ağustos 2020 Salı
Amerika Huawei gerginliğinde son tango!

Amerika Huawei gerginliğinde son tango!

Bir süredir devam etmekte olan ve neden devam ettiği de kimse tarafından anlaşılamayan Amerika Huawei arasında gerginlikte kartlar yeniden dağıtılıyor…

Bugün yapılan açıklamalar sonrasında Amerika Huawei arasındaki gerilim 2020 yılında artarak devam edecek gibi görünüyor. İyi de neden?

Amerikan Başkanı Donald Trump ve Hükumeti başa geldiğinden beri Amerika’nın Ulusal Güvenliği ile ilgili ciddi endişeleri olduğunu dilet getirmeleri Amerika‘nın daha fazla içine kapanmasına sebep oldu. Özellikle göçmen karşıtı duruşu ile ciddi eleştiri alan Donald Trump ve siyaseti bu noktada teknoloji tarafına da sıçradı. Bundan tam bir yıl önce Huawei CEO‘su Ren Zhengfei’nin kızı ve Huawei‘nin CFO‘su Meng Wanzhou‘nun Kanada’da tutuklanması ile başlayan süreç bugün Amerika Huawei arasındaki gerginliğin başka bir noktaya taşınmasına sebep oldu.

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross Bloomberg’e yaptığı açıklamada, Amerika‘nın Huawei’ye daha fazla ABD teknolojisini yasaklamak için yeni kurallar üzerinde çalıştığını söyledi. Bu ne anlama geliyor derseniz; bu Huawei‘nin sadece ürün satmaması ile ilgili değil Amerikalı şirketlerin Huawei‘e mal ya da hizmet satamaması anlamına geliyor. Peki bunun sonucunda ne olacak?

Harmony iOS ve Android

HarmonyOS

Bunun sonucunda Huawei Android kullanamayacak, ARM ile ola ilişkileri bitecek, Huawei bilgisayarları Windows işletim sistemi ile satılamayacak vs vs… Peki bundan kim zararlı çıkacak? İşte bizce asıl soru bu ve bu noktada Amerikan Hükumeti de kesinlikle akıl tutulması yaşıyor.

Uzmanlar, bu yasağın aslında ABD ulusal güvenliğini güçlendirmeyeceğinden emin ve bu konuda da farklı farklı raporlar ortada. Sonuçta, bu durum yurtdışı satışları azaldığı için Amerikan teknoloji şirketlerinin rekabetçi konumunu global pazarda zayıflatarak Amerika‘ya zarar verecek. Bugün Android ekosisteminden Huawei’nin çıkması demek yılda satılan 250 milyon kullanıcının Amerikalı Google‘ın müşterisini kaybetmesi anlamına gelir.

Huawei HarmonyOS

Huawei HarmonyOS

Bununla birlikte Çin’in de Apple gibi Amerikalı şirketlere ambargo koyması da mümkün görünüyor. Bu da Apple‘ın dünyanı en büyük pazarından mahrum kalmasını sağlarken üretimini bile Çin dışına kaydırmak zorunda kalmasına sebep olabilir.

Peki sevgili Trump kazanan kim olacak?