04 Ağustos 2020 Salı
Huawei Google arasında ilişki tamamen bitti! Mi?

Huawei Google arasında ilişki tamamen bitti! Mi?

Google ve Huawei arasında yaşananlar. Huawei’nin Google servisleri olmadan telefonlarını satışa sunması ve birçok detay geçtiğimiz sekiz aylık süreçte yaşandı. Peki bundan sonra ne olacak?

Huawei Google ile arasında kalan son sevgi damlalarını da tüketti. Artık Google ve Amerika düşünecek. İşte son gelen açıklamalar…

Huawei ve Amerika arasında yaşananlardan sonra tüm bu olanlar Huawei için bir dönüm noktası oldu. Huawei kendi ekosistemini geliştirmek zorunda kaldı ve bu hengame içinde pazara sunulan Mate 30 Pro serisi de Google uygulamaları olmadan pazara sunulmak zorunda kaldı. Huawei Google arasında yaşananlar sekizinci ayını doldururken gelecekte ne olacağı ve P40 serisinde Google uygulamaları olacak mı sorusu ortalığı kasıp kavuruyordu.

Bugün bu soruya Huawei tarafından resmi olmasa da ama aslına bakarsanız resmi bir cevap geldi. Ortaya çıkan bilgilere göre Huawei bundan böyle yapacağı telefonlarda Android işletim sistemini kullanmaya devam edecek ama Google servislerini kullanmayacak. Android işletim sisteminin açık kaynak kodlu olması sebebi ile bu işletim sistemini kullanmaya devam edecek olan Huawei yeni telefonlarında HMS yani  Huawei Mobile Services kullanmaya devam edecek.

Bu noktada Huawei‘nin yapacağı şey ise çok net. Huawei akıllı telefonlarda kullanılan önemli uygulamaları kendi sisteminde oluşturmak için para harcayacak. Bugün akıllı telefonlarda kullandığımız uygulamalar belli. Instagram, Twitter, Facebook ve WhatsApp ana uygulamaları olduktan sonra birçok kişi hangi marketi kullandığını bile önemsemeyecektir.

Huawei 2019 yılında 230 milyon adet telefon satan bir üretici konumunda. Google da bu durumdan korkuyor. Android ekosisteminin neredeyse %25‘lik kısmını oluşturan Huawei‘nin bir anda bu ekosistem içinden çıkmasının kime faydası olacağını kısa süre içinde hep birlikte göreceğiz