02 Aralık 2021 Perşembe
Mate X2 İçe Katlanacak, Z Fold 2’ye Benzeyecek!

Mate X2 İçe Katlanacak, Z Fold 2’ye Benzeyecek!

Huawei katlanabilir telefonu Mate X2 için öenmli bir karar verebilir. Samsung’un yaptığı gibi ekranı içe doğru mu katlayacak?

Huawei katlanabilir ekranlı Mate X2 için radikal bir karar verebilir. Samsung’un yaptığı gibi ekranı içe doğru mu katlayacak?

Katlanabilir akıllı telefonlar henüz emekleme döneminde ancak yeni sızan bilgiler, Huawei‘nin Samsung’un geçen yıl Galaxy Fold ile üstün bir katlanabilir tasarım sunduğunu kabul etmiş olabilir gibi gösteriyor. Bunun kanıtını ise Mate X2 modelinde görebiliriz.

Ekran Tedarik Zinciri Danışmanları CEO’su DisplaySearch kurucusu Ross Young, sektördeki güvenilir kaynaklardan Huawei‘nin katlanabilir Mate X2‘ye dışa katlanan bir panel yerine içe doğru katlanabilir bir ekran takmayı planladığını duyduğunu söyledi. Bu karar aslında Huawei‘nin benzersiz Mate X ve Mate Xs katlanabilir tasarımını Samsung Galaxy Fold & Z Fold 2’ye çok benzeyen bir şey için terk etmeye çalıştığı anlamına geliyor.

Huawei Mate Xs

Huawei Mate Xs

Huawei Mate X2

Ross Young‘a göre, yeni akıllı telefon bir önceki modelde de olduğu gibi 8.03 inç ekrana sahip olacak ve en önemli fark katlanma şekli olacak. Huawei, bu katlanabilir, üst seviye kaliteli panelleri hem uzun süredir ortağı olan BOE‘den hem de Samsung‘dan almayı planlıyor. Huawei Mate X2, sonuç olarak bir Samsung ekrana sahip ilk Samsung olmayan katlanabilir akıllı telefon olacak gibi görünüyor. Ancak Galaxy Z Flip ve Fold 2’den farklı olarak Huawei, ekran üzerinde ultra ince cam yerine plastik materyal kullanacak. Ayrıca Huawei Mate X2 bir Kirin yonga setine sahip olmayacak.

Önceki Huawei katlanabilir akıllı cihazları Şubat ayında Barselona’da Mobil Dünya Kongresi kapsamında tanıtıldı. Huawei, Mate X2 için de benzer bir yol haritası çizip, 2021 Mobil Dünya Kongresi kapsamında bu cihazı tanıtabilir.

Huawei geçtiğimiz günlerde, ABD Hükümeti tarafından şirkete getirilen kısıtlamalar nedeniyle 15 Eylül Salı günü Kirin yonga seti üretimini durduracağını doğruladı. Mate 40 serisinden sonra piyasaya sürülen cihazlar farklı çipler kullanacak. Bu nedenle, bu cihazda henüz duyurulmayan Qualcomm Snapdragon 875 veya MediaTek Dimensity 2000 işlemcilerinden birisinin kullanılması kuvvetle muhtemel görünüyor.

Evan Blass (evleaks) tarafından sızdırılan bazı bilgilere göre, Mate X2‘nin kod adı Teton, beraber tanıtılacak olan Nova ve Y9a‘nın kod adları ise sırasıyla Jessica/Barbie ve Franklin olacak. Yine şirketin elinden çıkacak olan giyilebilir teknoloji aletlerinden Freebuds Pro‘nun kod adı Mermaid, Watch Fit‘in ise Stia olacak.