02 Aralık 2021 Perşembe
Trump SMIC de kapatırım dedi! Huawei tarafında gergin bekleyiş

Trump SMIC de kapatırım dedi! Huawei tarafında gergin bekleyiş

Bugün ortaya çıkan bazı haberler Huawei tarafında bir gerginlik yarattı. Zira Trump Hükumeti şimdi de SMIC için kara liste kozunu kullandı. Peki orada neler oluyor?

Trump Huawei gerginliğinde son tango bugün başladı. Huawei’nin yonga seti üretimini engellemek isteyen Trump bakın ne yaptı?

Amerika ve Huawei arasındaki ya da daha doğrusu Trump Huawei arasındaki gerginlik bir azalıp bir yükseliyor. Bugün gelen bilgiler ise bu yükselmenin en üst seviyeye varacağını gösteriyor. Zira Trump Hükumeti gider ayak yeni bir yaptırım ile ilgili karar aşamasına gelmiş gibi görünüyor.

Bildiğiniz üzere Huawei’nin üst segment yonga setleri TSMC tarafından üretiliyordu. Bu alınan bir karar ile sona erdirildi ve TSMC‘nin Huawei için yonga seti üretilmesi bu ay itibariyle sona erdirildi. Huawei‘nin bir başka yonga seti üreticisi Şangay merkezli Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) ise ayın duruma düşebilir. Zira bugün gelen bilgilere göre Amerikan Hükumeti SMIC‘i de kara listeye ekleyebilir. Peki bu ne anlama geliyor.

Ren Zhengfei HarmonyOS

Ren Zhengfei HarmonyOS

Açıkçasını söylemek gerekirse SMIC çok da önemli bir yonga seti üreticisi değil ve Huawei‘nin orta segment Kirin yonga setlerini üreten bir yonga seti üreticisi. TSMC ve Samsung bugün 5 nanometre üretim sürecine sahipken SMIC’in halen 14 nanometre teknolojisine sahip olduğunu görüyoruz. Şimdi Amerikan Hükumeti SMIC’in Çin Hükumeti ile çalışıp çalışmadığını arıyor.

Son rapor, SMIC’in büyük bir Çin savunma şirketi ile çalıştığını ve Çin askeri ile ilgili üniversitelerinin SMIC teknolojisini kullanarak gelişmekte olduğunu belirtiyor. Ancak SMIC bu iddiaları çoktan yalanladı. SMIC’in kara listeye alınması demek; sadece Huawei’nin değil tüm Çin ekosistemini ciddi anlamda etkileyebilecek bir karar olabilir.

Kirin 1020

Kirin

Şangay merkezli Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) üretim sürecinde Amerikan teknolojilerini kullanıyor ve bunun elinden alınması SMIC’in yonga seti üretmeyecek duruma düşmesine sebep olacak. Görünen o ki; sarı gider ayak Huawei’ye bir darbe daha vurmak istiyor. Amerikan seçimlerinde anketlerde önde olan Joe Biden gerçekten de başkanlığı kazanırsa bu süreçler ile ilgili nasıl bir adım atacak? Bunu da merakla bekliyoruz.

Editörün Yorumu

Biz her zaman şunu söyledik. Huawei‘nin yaptığı etik olmayan bir durum varsa; bu resmen ortaya konmalı ve kimsenin de ekmeği ile oynamamalı. Amerika bu tutumu ile daha güçlü ve daha zengin bir Huawei ortaya koydu. Bunun farkında değil. Huawei kendi ekosistemini oluşturuyor ve bunu Amerika‘ya rağmen yapıyor. Trump‘ın bu tutumu Huawei‘yi öldürmedi ve güçlendirdi…