21 Ekim 2021 Perşembe
Microsoft, Yeni Bilgisayarların AV1 Desteğine Sahip Olacağını Söyledi.

Microsoft, Yeni Bilgisayarların AV1 Desteğine Sahip Olacağını Söyledi.

Microsoft, yeni Windows 10 bilgisayarların AV1 için donanım desteğine sahip olacağını açıkladı. İşte bütün detaylarıyla AV1…

Alliance for Open Media (AOM), 2015 yılında Microsoft, Google, Mozilla, Cisco, Intel, Netflix ve Amazon tarafından kurulan bir konsorsiyumdur. Kamu yararına gelecek nesil medya formatlarının, kodeklerin ve teknolojilerin geliştirilmesine odaklanır. 2018’de AOM, ücretsiz AOMedia Video Codec 1.0 (AV1) spesifikasyonunun halka açık sürümünü duyurdu ve şimdi nihayet PC’de standart haline geliyor.

Geçen yıl Microsoft, AV1 Video uzantısını Microsoft Store’da yayınladı. Bu uzantı, Windows 10 oynatıcıların AV1 video kodlama standardı kullanılarak kodlanmış videoları oynatmasına izin verir. Microsoft, bu donanım kod çözme desteğinin bu sonbaharda en son GPU’larla yeni Windows 10 sistemlerinde standart hale geleceğini duyurdu.

Microsoft AV1

Bunlar Intel Iris Xe grafiklere sahip 11. Nesil Intel Core işlemcileridir; NVIDIA GeForce RTX 30 ve AMD Radeon RX 6000 serisi video kartları Windows 10’da AV1‘in donanım hızlandırması ayrıca işletim sistemi sürüm 1909 veya daha yenisini, belirtilen uzantının kurulumunu, bir web tarayıcısı veya AV1 için donanım hızlandırma desteğine sahip bir oynatıcı gerektirir. En son grafik sürücülerini de yüklemeniz gerekebilir.

Facebook mühendislerine göre, AV1 bit hızını H.264‘e kıyasla aynı kalitede %50 ve VP9‘a kıyasla %30 azaltabilir. Dahası, çözünürlük ne kadar yüksekse sıkıştırma etkisi o kadar iyi olur. Bu kodek için donanım desteğinin dahil edilmesi, kod çözme işini yazılımdan GPU’ya taşıyarak gelişmiş video codec bileşeninden yararlanmanızı sağlar. Bu, güç tüketimini azalttığı için dizüstü bilgisayarlar için önemlidir.

Google‘ın, Windows 10 Chrome tarayıcısına ve YouTube‘a bu donanım kod çözücüsü için destek eklediğini belirtmek gerekir; Twitch ile çalışma devam ediyor; Kodi oynatıcının alfa sürümü, AV1 donanım hızlandırma desteğine sahip, VideoLAN‘ın VLC oynatıcı da yakında alacak. Ayrıca, AV1‘in mobil cephede de ilerlediğini eklemeye değer: akıllı telefonlar için en son amiral gemisi SoC’lerin çoğu, bu formatta donanım video kod çözme birimleri aldı. Netflix, Android’de bant genişliğinden tasarruf etmek için bu yılın başlarında AV1 codec bileşenine geçmeye başladı. Aynı zamanda, AOM konsorsiyumu AV2 standardı üzerinde çalışıyor.