21 Ekim 2021 Perşembe
HarmonyOS vitesi 6’ya takmış geliyor!

HarmonyOS vitesi 6’ya takmış geliyor!

Huawei şansını otomotiv sektöründe denemek için kolları sıvadı. HarmonyOS çok yakında otomobillere gelecek.

Huawei, telefon olmadı şansımızı otomobilden yana deneyelim dedi. Huawei HarmonyOS çok yakında araç bilgi sistemine giriş yapacak.

Huawei ile Amerika arasındaki gerginlikten dolayı Google Servisleri, Huawei’nin telefonunda kullanılamaz hale gelmişti. Android güncellemeleri konusunda da zorluk çıkaracağını sezen Huawei, bu süreçte HarmonyOS adını verdiği işletim sistemini geliştirmeye başlaşmıştı. Bu işletim sisteminin telefonlarda kullanılması için çalışan Huawei, önceliğini değiştirecek gibi görünüyor.

HarmonyOS otomobillere güç verecek!

ARM ve TSMC‘nin yaptırımlarından dolayı Kirin işlemci üretemez hale gelen ve elindeki stoklar da bittiği için telefon sektöründe soğuk terler döken Huawei, çareyi otomobilde arayacak gibi görünüyor. Bugün aktarılan bilgilere göre; HarmonyOS‘in araç içi sistemlerde kullanılması için çalışmalara başlanmış.

Huawei ayrıca Volvo ve Hongqi gibi otomobil üreticilerinin yanı sıra Liebili, Tongcheng Travel, Deep Love Listening ve Beep gibi üreticiler ile el sıkışmış durumda.

HarmonyOS

Çinli teknoloji devi geçtiğimiz aylarda Huawei Electric Technology Co., Ltd. adıyla yeni bir iştirak kurmuştu. HET olarak geçen bu iştirak akıllı araç ekipmanlarının geliştirilmesine odaklancaktı. HET ilk olarak Harmony OS işletim sistemli bir akıllı araç ekranı üzerinde çalışacak.

İşletim sistemi otomobilin güvenliğinden sorumlu olacak ve yapay zeka servisleri ile desteklenecek. Harmony OS’in önü açık bir işletim sistemi olduğu açıkça ortada. Bu işletim sistemi mobilde olmasa bile otomotiv ve IoT cihazlarında önemli roller üstlenecek gibi görünüyor. Bakalım Huawei aradığı kanı otomotiv sektöründe mi bulacak?