21 Ekim 2021 Perşembe
Huawei Mate 40’taki Eyes On Display nedir?

Huawei Mate 40’taki Eyes On Display nedir?

Huawei’nin teknolojisi Eyes On Display hakkında yeni bilgiler geldi. Bu teknoloji günlük kullanımda işlerinizi kolaylaştıracak.

Huawei, Mate 40 ailesi ile birlikte Eyes On Display adını verdiği yeni teknolojisini tanıttı. Peki, bu teknoloji nasıl çalışıyor?

Huawei, geçtiğimiz gün düzenlemiş olduğu etkinlikte Mate 40 ailesini tanıtmıştı. Bu etkinlikte Mate 40’ın özellikleri arasında Eyes On Display teknolojisi dikkat çekmişti. Android kullanıcıları yıllardır Always on Display yani her zaman açık ekran özelliğini kullanıyor. Ancak bu özellik bir başka çalışacak.

Huawei’nin derinlik algılamasına sahip ön kameraya sahip olan modelleri için EMUI 11 ile sunacağı Eyes On Display’in detayları bugün belli oldu. EOD teknolojisi; kullanıcının dikkatini algılamak için 3D derinlik algılama kamerası ve hareket sensöründen yararlanıyor. Kullanıcılar bir bakışla ekranı aydınlatabilir ve AOD animasyonunu devreye sokabiliyor.

EOD sayesinde tuş kilidini yüz tanıma ile açmak da kolaylaşacak. Derinlik algılama sensörünü kullanan bu teknolojinin Android tarafında bir ilk olduğunu belirtelim. Huawei P40 ve Huawei Mate 30 ailesine de gelecek olan bu özelliğin diğer modellere henüz gelip gelmeyeceği bilinmiyor.

Muhtemelen Huawei, EOD özelliğini ikili ön kameraya sahip tüm modellerine sunacak. Daha sonrasında ise EOD’nin gelişmesi ile tek kameralı telefonlar bile bu özelliği kullanabilir hale gelebilir.

Huawei’nin yeni teknolojinin nasıl ve ne kadar hızlı çalıştığını merak ediyorsanız aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz. Görünüşe göre; EMUI 11 güncellemesi ile Android tarafında kartlar yeniden dağıtılacak. Bakalım buna benzer bir özelliği Xiaomi veya OPPO cephesinden gelecek mi?