21 Ekim 2021 Perşembe
Google Servisleri Huawei telefonlarda Googlefier ile kullanılıyor

Google Servisleri Huawei telefonlarda Googlefier ile kullanılıyor

XDA geliştiricilerinin yeni eseri Googlefier sayesinde Google Servisleri Huawei telefonlarda kullanılabiliyor.

Google Servisleri Huawei telefonlarda artık Googlefier uygulaması ile kolayca kullanılabiliyor. Uygulamanın indirme linki burada.

Hepinizin bildiği gibi Mayıs 2019’da Huawei, ABD Varlık Listesi nedeniyle Google Mobil Hizmetleri‘ni (GMS) kullanmaktan mahrum bırakılmıştı. Google Servisleri Huawei telefonlarda günümüzde bile hala kullanılamıyor. Ancak Huawei‘yi bu çirkince izlenen politika bile yıldırmamış ve şirket, yeni telefonların lansmanını durdurmadı ve operasyonlarını Google Apps olmadan sürdürmüştü.

Huawei daha sonra kendi akıllı telefon uygulama servisleri olan Huawei Mobil Servislerini (HMS) geliştirmeye başladı ve uygulama mağazası AppGallery‘i büyütmeye başladı. Bu süreçte Huawei Mate 30 Serisi, GMS ile değil, yalnızca HMS platformunda piyasaya sürülen ilk akıllı telefon oldu. Mate 30’dan sonra Huawei, Google’ın uygulaması olmayan bir dizi yeni cihazı piyasaya sürdü.

Google Servisleri Huawei

Yine de, bazı Huawei akıllı telefon kullanıcıları yeni satın aldıkları Huawei / Honor telefonlarında Google uygulamalarına erişmek istiyor. Ancak bunu yapmanın resmi bir yolu yok. Geçmişte LZPlay gibi ortaya çıkan ancak çok uzun süre kullanımda olmayan uygulamalar görmüştük. Bugün bu uygulamalara bir yenisi daha eklendi.

XDA geliştiricilerinin yapmış olduğu Googlefier isimli uygumalama sayesinde Google Mobil Hizmetleri artık Huawei telefonlarında kullanılabiliyor. Şimdilik Mate 40 ailesini desteklemeyen bu uygulamayı buradan indirip yükleyebilirsiniz.

Yükleme işleminden sonra uygulamayı açıp Google hesabınızı seçmeniz gerekiyor. Daha sonrasında ise Gmail, Google Haritalar, Çeviri, Fotoğraflar ve diğer tüm Google uygulamalarını Huawei telefonlarınızda akıcı ve sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz.