21 Ekim 2021 Perşembe
Huawei 5G konusunda Çin’de yükselişine devam ediyor

Huawei 5G konusunda Çin’de yükselişine devam ediyor

Huawei’nin tüm yaptırımlarına rağmen Çin pazarında yükselişe geçtiği bugün açıklanan raporlar ile belli oldu. Huawei 5G konusunda açık ara lider.

Çinli teknoloji devi Huawei 5G pazarında açık ara lider olmayı başardı. Anavatanında Huawei’nin başarısı görülmeye değer.

Çinli teknoloji devi Huawei, Donald Trump‘a rağmen dünyanın önde gelen akıllı telefon üreticilerinden biri olmayı başardı. COVID-19 salgınından dolayı küresel akıllı telefon alanındaki belirsizliklere rağmen, Huawei 5G konusunda hala ilerlemeye devam ediyor.

Ancak eğri oturalım doğru konuşalım. Huawei Avrupa ve diğer alanlardaki akıllı telefon alanında düşüşse geçti. Ancak Çin’de durum böyle değil. Huawei’nin Çin’deki akıllı telefon işi patlama yaşıyor. Aslında, Huawei‘nin Çin’deki performansı dünyanın diğer bölgelerindeki hayal kırıklığını telafi ediyor.

IDC‘nin raporuna göre Huawei, Çin 5G akıllı telefon pazarında yüzde 50’nin üzerinde paya sahip olmayı başardı. Bu rapor, 2020’nin üçüncü çeyreğini kapsıyor. Huawei’nin Çin‘deki pazar payı, Çinlilerin Huawei’ye daha fazla ilgi gösterdiğini de ortaya koyuyor.

Huawei 5G

Oppo ve Vivo gibi popüler Çinli üreticiler sırasıyla yüzde 16,2 ve yüzde 14,5 talep ile karşılaşıyor. Xiaomi ve Realme sırasıyla yüzde 9,2 ve yüzde 0.9’a pazar payına sahip olmayı başardı

2020’nin üçüncü çeyreği için Çin’deki en iyi beş 5G akıllı telefon satıcısısının başarıları aşağıda yer alıyor.

  • Huawei: Satış – 28.13 milyon adet / Pazar payı – %56.6
  • Oppo: Satış – 8.05 milyon adet / Pazar payı – %16,2
  • Vivo: Satış – 7.2 milyon adet / Pazar payı – %14,5
  • Xiaomi: Satış – 4.57 milyon adet / Pazar payı – %9,2
  • Realme: Satış – 440.000 adet / Pazar payı – %0,9.

Bu raporlar ile birlikte, bu performansı sürdürmenin Huawei için çok zor olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü seçenekler arttıkça Huawei’nin payı büyük olasılıkla azalacak. Apple’ın ilk 5G destekli iPhone‘larının Çin’de piyasaya sürülmesiyle birlikte, Huawei’nin Çin’deki 5G akıllı telefon pazar payının da küçülmesini bekliyoruz.

Şu sıralar Kirin için TSMC ve Snapdragon için Qualcomm ile yakın temas kuran Huawei’nin yakın zamanda talihsiz ambargolardan kurtulacağı söyleniyor. Umarız beklentiler doğru çıkar ve Huawei’nin yükselişi 2021’de de devam eder.