25 Ocak 2022 Salı
Huawei’de yaprak dökümü Honor markasının satışı ile başladı

Huawei’de yaprak dökümü Honor markasının satışı ile başladı

Huawei’de resmen yaprak dökümü başladı. Honor markasının Çinli firmalara satılacağı ortaya çıktı.

Teknoloji dünyasına bomba gibi bir haber düştü. Huawei’nin, Honor markasını gizlice sattığı ortaya çıktı. Peki, bu satma nasıl gerçekleşti?

Huawei’yi vuran ABD yaptırımları, şirketi hayatta kalmanın yollarını aramaya zorluyor. Çıkış yollarından biri de Honor alt markasının satışı oldu. Dün, Honor’un varlıklarının satışı ile ilgili sorunun çözüldüğü ve 20 Kasım’a kadar alt markanın yeni sahibinin kim olacağının resmi olarak açıklanması gerektiği bildirildi. Reuters’a göre Huawei yeni sahibini bulmuş bile.

Telefon dağıtıcısı Digital China ve Shenzhen hükümetinden oluşan bir konsorsiyum Honor’un yeni sahibi olacak gibi görünüyor. Digital China, en sonunda Honor‘daki en büyük iki hissedardan biri olacak ve payı yüzde 15 olarak belirlenecek. Bildiğiniz gibi Honor Terminal Co Ltd, bu yıl Nisan ayında kuruldu ve tamamen Huawei’ye aitti. Bu satın alıma Çin hükümeti ve Shenzhen Teknoloji Merkezi tarafından desteklenen en az üç yatırım şirketi de katılacak. Her biri hisselerin %10 ila %15’ini alacak.

Honor’un satın alınmasının ardından, yeni sahipler yönetim ekiplerinin çoğunu ve 7.000’den fazla çalışanı elinde tutmayı planlıyor. Önümüzdeki 3 yıl içinde şirketin halka arz edilmesi gerekiyor.

2018-2020’de art arda geçen üç yıllık durgunluğun ardından, küresel akıllı telefon sevkiyatları önümüzdeki yıl toparlanacak gibi görünüyor. Bu satın alınma, satın alan ve satan taraf için oldukça karlı olacak.

Digitimes Research’e göre, 5G akıllı telefonlara olan talep, ticari 5G ağları ve genişleyen kapsam sayesinde önümüzdeki beş yıl içinde daha da artacak. Gelişmekte olan pazarlarda giriş seviyesi 5G cihazlarının düşük fiyatı aynı zamanda küresel akıllı telefon sevkiyatlarını da artıracak. Bu satışlar 2023’te 1,5 milyar adede, 2025’te 1,7 milyar adede ulaşacak.