25 Ocak 2022 Salı
Huawei Snapdragon yonga setini kullanabilecek

Huawei Snapdragon yonga setini kullanabilecek

Huawei eski şaşalı günlerine geri dönüyor. Huawei ile Qualcomm masada el sıkıştı. Snapdragon yonga seti Huawei telefonlarında kullanılabilecek.

Huawei ve Qualcomm yonga seti üretimi konusunda anlaşmaya vardı. Eski başkan Donald Trump’ın planları yeni yönetimle tarih olacak.

ABD hükümeti, geçtiğimiz yıl Huawei’yi kara listeye eklemişti. Amerikan şirketlerinin, ABD teknolojisine dayalı yonga setleri dahil olmak üzere Huawei’ye tedarik etmesi de bu süreçte kısıtlanmıştı. Kısıtlama nedeniyle, Huawei bu yıl zorluklarla karşılaştı ve yonga seti üretiminde sıkıntılar yaşadı. Şimdi ise rüzgar tersine esmeye başladı. Huawei ve Qualcomm yonga seti üretimi konusunda el sıkıştı.

Huawei’nin Başkanı Guo Ping, Qualcomm’un yonga setini satmasına izin vermek için bir lisans alırsa Huawei’nin akıllı telefonlarında Qualcomm çiplerini kullanmaya istekli olduğunu belirtmişti. Qualcomm’un Huawei’ye yonga seti tedarik etme lisansını aldığını açıklayan Çin medyası IThomes’tan gelen yeni rapora göre; iki firma arasında anlaşma sağlanmış durumda.

Eğer bu haber doğruysa, şirketin P50 ve Mate 50 serileri de dahil olmak üzere yakında çıkacak olan üst düzey telefonlarında Snapdragon yonga seti yer alabilir.

Huawei ile Qualcomm

Ayrıca; Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) de Huawei için yonga seti yapmak için bir lisans başvurusunda bulundu. TSMC de izin alabilirse Kirin yonga setinin üretimi de devam edebilir.

Kul istedi bir göz Allah verdi iki göz misali, Huawei işlemci üretemeyecek konumdayken bir anda hem Snapdragon hem de Kirin işlemcileri kullanmaya başlayabilecek.

Daha önce Intel, yonga setlerini satma izni almıştı. Samsung ve LG de OLED ekran panellerini Huawei’ye satma lisansı almıştı. Ayrıca, Güney Kore’deki SK Hynix ve MediaTek gibi bellek yongası üreticisi şirketler de aynı izni istemeye başladı. Bu gidişle eski ABD başkanı Donald Trump’ın Huawei’ye uygulamış olduğu tüm yaptırımlar Biden ile tarih olacak gibi görünüyor.