21 Ekim 2021 Perşembe
Huawei açıkladı Honor henüz satılmıyor

Huawei açıkladı Honor henüz satılmıyor

Huawei nihayet iddialara karşılık verdi. Honor markası açıklamalara göre henüz satılmayacak. Peki, hiç mi satılmayacak?

Huawei’nin Honor markasına satacağına yönelik olan iddialara bugün yanıt geldi. Honor’un satışı henüz söz konusu değilmiş.

Son zamanlarda, Huawei’nin alt markası Honor’u satacağına dair iddialar ortaya atılmıştı. Aslında, gelen son raporlar satış anlaşmasının çoktan yapıldığını gösteriyor. Ancak bu, Huawei’nin artık Honor’a sahip olmadığı anlamına gelmiyor. Bugün Honor markasının satışı hakkındaki iddialara Huawei’den cevap geldi.

Huawei sözcüsü satış işlemini teknik olarak reddetti. Huawei’nin satış raporu iddiasına cevabı ise “Hala söylenti aşamasında” oldu. Huawei‘nin Honor’u Digital China ve Shenzhen hükümetine sattığı söyleniyor. Ancak Digital China, firma için herhangi bir teklif vermediğini açıkça belirtiyor.

Huawei’nin resmi olarak Honor’u satıp satmayacağı hala büyük ölçüde bir söylenti. Eylül ayından bu yana satış raporları internette yer alsa da resmi bir açıklama yok. Bu yüzden bu iddialar şimdilik asılsız görünüyor.

Huawei‘nin yatırım ortağı Rixin; ”Huawei’nin satış haberi aslında çok erken kamuoyuna duyuruldu. Ancak son zamanlarda gerginlik artıyor. Huawei’nin yonga tedariki ve kendi yonga fabrika işletmesi, rahatlama belirtileri göstermedi. Bu devam ederse, kaçınılmaz olarak Huawei’nin cep telefonu işinin normal gelişimini etkilenecek. Bu nedenle, elden çıkarılırsa ve Huawei’den bağımsız olursa, Honor’un yasakları da otomatik olarak kalkacak. Bu sayede Honor’un telefonlarında Qualcomm ve MediaTek işlemci rahatça kullanılabilecek.” açıklamasında bulundu.

Honor

Bu açıklamaya bakacak olursak firmanın satışı her iki taraf için de çok karlı olacak. Hem yasaklar kalkacak hem de Huawei kendine fon oluşturmuş olacak. İşlemci konusundaki belirsizlik sürerken bu satma işlemi gayet mantıklı görünüyor.