25 Ocak 2022 Salı
Huawei çip konusundaki yeni adayını arıyor. Bakalım hangi firmalar Huawei için biçilmiş kaftan?

Huawei çip konusundaki yeni adayını arıyor. Bakalım hangi firmalar Huawei için biçilmiş kaftan?

Huawei’nin ABD yasaklarına karşılık vermesi an meselesi. Huawei çip konusunda bakalım hangi firmalar ile anlaşabilir?

Çinli devin telefon üretimi sıkıntıya girdi. Peki, Huawei çip üretimi konusunda hangi firmalardan yana tercihini kullanabilir?

Çinli teknoloji devi Huawei, bir süredir akıllı telefon alanında sıkıntılar çekiyor. Amerika’nın yaptırımlarından dolayı yonga seti konusu sıkıntıya giren Huawei, çareyi çok yakında bulacak gibi görünüyor. Peki, Huawei çip konusunda kimle anlaşabilir? Hangi firma Çinli firma ile çalışabilir durumda? Gelin bu sorunun cevabını vermeden önce Huawei’nin yasaklarına kısaca bir göz atalım.

Huawei yasağı nasıl başladı?

Her şey ABD hükümetinin Huawei’nin 5G teknolojisinin güvenli olmadığını söylemesiyle başladı. Ayrıca Huawei‘nin Çin hükümeti ile ciddi bağları olduğu da iddia edilmişti. Huawei sözde kullanıcı verilerini Çin hükümeti ile paylaşıyordu. Huawei o zamandan beri bu iddiaları yalanlasa da, ABD hükümeti Huawei’ye geçit vermemeye başlamıştı.

İlk Yasak

Geçen yılın başlarında ABD hükümeti, Huawei’nin Amerikan şirketleriyle iş yapmasını yasakladı. Bu, Amerikan şirketlerinin özel bir lisans olmadan Huawei ile iş yapamayacağı anlamına geliyor. Görünüşe göre, Huawei sadece bir avuç şirketle iş yapıyor ve hepsinin de alternatifleri var. Huawei akıllı telefonlar Google Mobile Servisleri’ni kullanamıyor ve bu da yasağın belki de en büyük etkisi oldu.

Buna yanıt olarak Huawei, Harmony OS (Hongmeng OS) ve HMS’yi (Huawei Mobile Services) piyasaya sürdü. Yasak, Huawei’nin Avrupa’daki akıllı telefon işini etkilemiş olsa da, özellikle Çin pazarında Huawei günden güne büyümeye devam etti.

İkinci Yasak

İlk yasağın Huawei üzerindeki etkisinden memnun olmayan ABD, yasağın kapsamını genişletti. Bu sefer Amerikan teknolojisini kullanan hiçbir firmanın Huawei için çalışmayacağı açıklandı. Bu ikinci yasak, Amerikan olmayan şirketleri bile etkileyeceği anlamına geliyordu.

Yeni yasak nedeniyle Huawei artık amiral gemisi Kirin çiplerini üretemez hale gelmişti. TSMC de Huawei’ye sırt çevirmiş ve Çinli firmanın çip üretimi konusu büyük sıkıntıya girmişti. Huawei, bu süreçte Qualcomm ve MediaTek’in kapasını da çalmış ancak şimdilik umduğunu bulamamıştı.

Huawei çip üretimi konusunda kimle çalışabilir?

Yasağın yürürlüğe girmesinden bu yana, birçok şirket Huawei’ye tedarik izni almak için ABD Ticaret Bakanlığı’na başvurdu. İşte Huawei tedarik etme lisansına sahip olan o ilk beş şirket.

1. AMD

AMD, Huawei’ye tedarik etmek için lisans alan ilk şirketlerden biriydi. 19 Eylül’de Huawei’ye yönelik yeni ABD yasağının başlamasından beş gün sonra AMD direkt olarak lisans başvurusunda bulunmuş ve Huawei ile el sıkışmıştı. Bu yüzden iki firma arasındaki ilişki oldukça güçlü. Huawei AMD ile yonga seti üretimine başlayabilir.

Huawei çip

2. Intel

Çinli kaynaklar, Intel’in ABD’den Huawei ile iş yapmaya devam etmek için bir lisans aldığını söyledi. Bu, Çin devinin donanımı için Intel’den yonga sipariş edebileceği anlamına geliyor. Huawei, dizüstü bilgisayar işi için çoğunlukla Intel çözümlerini kullanıyor.

Huawei çip

3. TSMC

Tayvanlı çip üreticisi, muhtemelen Huawei’nin akıllı telefon işini kurtarmak için ihtiyaç duyduğu en önemli şirket. TSMC, yasaklardan beri Huawei’ye yonga seti tedarik etmeye devam etmek için ABD hükümetine başvurmuştu. Ancak sonrasında ne olduysa TSMC geri vites yapmıştı.

Yakın tarihli bir rapora göre, TSMC kısa süre önce Huawei ile iş yapmak için şu sıralar çalışmalara başlamış durumda. Gelen rapor özellikle cep telefonları için yonga setlerinden bahsetmiyor. Ayrıca raporda olgun teknoloji ibaresi de yer alıyor. Ancak bu teknolojinin ne olduğu henüz bilinmiyor. Tahminlere göre bu teknoloji 28nm üretim süreci ile alakalı olacak.

Huawei çip

Mevcut standartlara göre, Huawei’in tüketici terminal işi yine de çekirdek kıtlığı sorunuyla karşı karşıya kalacak. Bunun nedeni, cep telefonu çiplerinin yalnızca gelişmiş teknoloji değil yüksek teknoloji gerektirmesidir. Huawei’nin Kirin 9000’i, şu anda en gelişmiş işlem olan TSMC’nin 5nm işlemini kullanıyor. Bu rapor doğruysa, TSMC yalnızca Huawei için giriş seviyesi yongalar yapabilir.

4. Sony

Raporlara göre Japon üretim devi Sony, Huawei’ye tedarik etme lisansına sahip. Huawei ile Sony arasındaki ilişki şimdilik kamera bölümü ile sınırlandırılmış durumda. Ancak Sony, sensörün yanı sıra yonga seti üretimi konusunda dolaylı yoldan da olsa Huawei’ye yardımcı olabilir. Ancak bu listede en zayıf halkanın Sony olduğunu belirtelim.

Huawei çip

5. OmniVision

Omnivision, ABD hükümetinden Huawei’ye tedariklerinin bir kısmını devam ettirmek için izin aldı. OmniVision, şu anda Huawei’yi tedarik edebilen birkaç çip üreticisinden biri konumunda. Bu şirket yedek seçenek görünüyor. Çünkü OmniVision, çip üretimi için değil ekran paneli üretmek için Huawei ile çalışıyor.

Huawei ekran konusunda şu sıralar Samsung ile de görüşüyor. Eğer görüşmeler olumlu olur ve lisans alınabilirse Sony gibi dolaylı yoldan Samsung ve Omnivision da Huawei’ye çip desteği sağlayabilir.

Huawei çip

Tüm bu üreticilerin daha fazla kar elde etmek için Huawei’nin sektörde yer almasına ihtiyacı var. Bu şirketlerin çoğu için Huawei, en değerli üç müşterisi arasında yer alıyor. Hiçbir kuruluş en büyük tüketicisini kaybetmek istemeyecektir. Bu yüzden Qualcomm, MediaTek, SK Hynix ve diğerleri de lisans için başvuruda bulundu.

Donald Trump yönetiminin değişmesi ile Huawei’ye olan bakış açısının değişeceğini düşünüyoruz. Umarız en kısa sürede Huawei’ye karşı uygulanan yasaklar kaldırılır.